apsolutni sluh

Glasnice (najjeftiniji instrument) - kako se
koristiti glasom kao instrumentom, koju boju glasa imate, gdje naučiti pjevati,koji mikrofon odabrati?

Moderatori: glazbeni, dida

apsolutni sluh

PostPostao/la Rocky » Čet ruj 22, 2005 10:09 pm

Ne znam dal ovo ima veze s pjevanjem, ali nisam znao gdje da započnem s ovom temom. Jel ima tko od vas apsolutni sluh? Da li se s tim rodiš ili se to može naučiti i kako?
Rocky

PostPostao/la longee » Čet lis 13, 2005 11:13 pm

...
Zadnja izmjena: longee; Sri vel 22, 2006 10:35 am; ukupno mijenjano 1 put/a.
longee

PostPostao/la bucko » Čet lis 13, 2005 11:30 pm

longee napisao: Ja nemam aps. sluh :( . Ali uglavom mogu odrediti u odstupanju +- 2 tona (npr. za A=>G-H)

To je tkz. poluapsolutni sluh :D
bucko

PostPostao/la longee » Pet lis 14, 2005 12:00 am

...
Zadnja izmjena: longee; Sri vel 22, 2006 10:36 am; ukupno mijenjano 1 put/a.
longee

PostPostao/la bucko » Pet lis 14, 2005 12:34 am

Malo sam se našalio s novonastalim izrazom. Tako mi je došlo, nadam se da se ne ljutiš.
Mislim da se s apsolutnim sluhom moraš roditi. Približno se može odrediti intonacija, ovisi kako kažeš o više čimbenika. Pored talenta, iskustvo je vrlo bitno.

Upoznao sam samo jednog čovjeka koji je slušajući glazbu mogao odrediti točan tonalitet. Sigurno su mnogi čuli za njega, popularni Čarli. Čovijek je potpuno slijep, ali mu je Bog podario mnogo stvari koje mi obični smrtnici nemamo, pa tako i apsolutni sluh.
:pjev2:
bucko

PostPostao/la longee » Pet lis 14, 2005 12:40 am

...
Zadnja izmjena: longee; Sri vel 22, 2006 10:38 am; ukupno mijenjano 1 put/a.
longee

PostPostao/la PJEVALJKA » Pon lis 24, 2005 10:11 pm

mislim da svatko tko bilo što može čuti ima sluha,jedino gluhi ne.a sad opet stvari su u tome želi te li ga vi razvit do maximuma il ne.osim toga ne može čovjek odredit točnu frekvenciju određenog tona,nismo šišmiši.mislim da se radi o pamćenju boja pojedinih tonova.svaki je drukčiji.a da bi se to razvilo do apsolutnih granica treba treninga,a ne forsanja.moguće je,neki su uspjeli neki ne.bitno je pokušati i imati volju.
tražim bend koji radi pop/dance malo rocka

e jesam se izrazila :-)
PJEVALJKA

PostPostao/la bucko » Pon lis 24, 2005 10:47 pm

PJEVALJKA napisao:.osim toga ne može čovjek odredit točnu frekvenciju određenog tona,nismo šišmiši.mislim da se radi o pamćenju boja pojedinih tonova.svaki je drukčiji.a da bi se to razvilo do apsolutnih granica treba treninga,a ne forsanja.moguće je,neki su uspjeli neki ne.bitno je pokušati i imati volju.

Mislim da nisi u pravu. Čovjek se s apsolutnim sluhom rodi. Ono što mu treba poslije je samo znanje kako određenu frekvenciju nazvati. Dakle poznavati glazbenu abecedu i reći - to je ton fis. Ili znati frekvenciju tona, pa reči - da to je 440 Mh.
Naravno da se tijekom života sluh i razvija, ali apsolutni sluhisti se rode.
:pjev2:
bucko

PostPostao/la Metropolis » Uto lis 25, 2005 11:07 am

Tako je slazem se sa apsolutnim sluhom se trebas roditi!To ne mos nauciti nikako!Isto kao i sa pjevanjem.sžPjevat ne mos naucit s ti se moras rodit tako i apsolutnim sluhom.Npr.Ako imas dobar glas i talent t mozes ici na satove pjevanje i nauciti pravilno pjevati koristeci dijafragmu.Al covijek koji nema glasa ni talenta...on moze ici na satove...al mu nece pomoci jer se nije s tim rodia.To je moje misljenje! :D
Love is the dance of eternity
Metropolis

PostPostao/la longee » Uto lis 25, 2005 4:37 pm

...
Zadnja izmjena: longee; Sri vel 22, 2006 11:03 am; ukupno mijenjano 2 put/a.
longee

PostPostao/la PJEVALJKA » Čet lis 27, 2005 9:45 pm

longee napisao:To sam i mislio... Nisam ni rekao da se može "naučiti" odrediti frekvenciju, ali ljudi koji imaju GLAZBENI sluh, mogu se približiti tom savršenstvu, čak sam i bubnuo postotak, 90% ne? A za pjevaljku, upravo je bucko u pravu, s tim se rode, i da, znaju odrediti frekvenciju. Što ćeš, mi "smrtnici" to ne možemo :) :) :)

BTW. Boja tonova??? Mi govorimo ovdje o frekvencijama, dakle čistim tonovima, a boju određuje količina harmoničkih ili alikvotnih tonova, bar koliko ja znam.

htjela sam reć da svaki ton,ali svaki pojedini ima drukčiju boju.recimo uzmi e mali,pa e1 pa e2 slično zvuče,jako malo svjetlije maqlo tamnije.treba slušati.kako razlikuješ npr. boje glasova ili boje instrumenata?kako znaš jel pjeva ceca il janis joplin?kakvi smrtnici??netko tko trenutno ima apsolutni sluh vjerojatno ga je razvio.mislim..kaj je imao uho više kad se rodio?mislim Bach je oglušio potpuno s vremenom,ako se ne varam,ali stvarao je i dalje.znam da nije baš vezano za ovo,ali on mi je fascinantan :P :D

PJEVALJKA

PostPostao/la neXus » Čet lis 27, 2005 10:17 pm

PJEVALJKA napisao:
longee napisao:To sam i mislio... Nisam ni rekao da se može "naučiti" odrediti frekvenciju, ali ljudi koji imaju GLAZBENI sluh, mogu se približiti tom savršenstvu, čak sam i bubnuo postotak, 90% htjela sam reć da svaki ton,ali svaki pojedini ima drukčiju boju.recimo uzmi e mali,pa e1 pa e2 slično zvuče,jako malo svjetlije maqlo tamnije.treba slušati.kako razlikuješ npr. boje glasova ili boje instrumenata?kako znaš jel pjeva ceca il janis joplin?kakvi smrtnici??netko tko trenutno ima apsolutni sluh vjerojatno ga je razvio.mislim..kaj je imao uho više kad se rodio?mislim Bach je oglušio potpuno s vremenom,ako se ne varam,ali stvarao je i dalje.znam da nije baš vezano za ovo,ali on mi je fascinantan :P :D

Zar nije Bethoven bio gluh,a ne Bach?
neXus

PostPostao/la longee » Čet lis 27, 2005 11:13 pm

...
Zadnja izmjena: longee; Sri vel 22, 2006 10:52 am; ukupno mijenjano 1 put/a.
longee

PostPostao/la PJEVALJKA » Pet lis 28, 2005 10:24 pm

je beethoven! :wink:

PJEVALJKA

PostPostao/la bucko » Sub lis 29, 2005 12:19 am

longee napisao:Tako je, Beethoven je oglušio, a ja još uvijek stojim kod svog mišljenja o BOJAMA :) :) :)

Ne treba o tome raspredati. Boja zvuka nije isto kao i frekvencija - visina zvuka. PJEVALJKA tu malo brka pojmove. Ona pod bojom podrazumjeva visinu tona, što nije isto. Konkretno, frekvencija od 440 hz može imati više boja, ali uvijek je to isti ton. Primjer, kad se odsvira ton A2 na flauti i violončelu, biti će to ista frekvencija - visina tona, ali drukčija boja, kolorit, timbar......
:slusalice:
bucko

Sljedeće

Vrati se na: Mikrofoni,Pjevanje