apsolutni sluh

Glasnice (najjeftiniji instrument) - kako se
koristiti glasom kao instrumentom, koju boju glasa imate, gdje naučiti pjevati,koji mikrofon odabrati?

Moderatori: glazbeni, dida

PostPostao/la hrco » Sri sij 25, 2006 12:46 am

I da, iskreno na pravopis ne obracam puno paznje , brzoplet sam i ima gresaka a uz to zivim u USA vec dosta vremena i mislim da to sigurno ima efekte na moj nepravopis. Zato i nisam usao u forum knjizevnosti i pravopisa ,vec glazbe.
hrco

PostPostao/la bucko » Sri sij 25, 2006 12:56 am

I onda, jesi li muško, žensko ili nešto između?

Kako bih mogla - prvo lice ženskog roda
Kako bi mogla - teće lice ženskog roda

I kakve veze ima moj sluh s tvojim nepoznavanjem gramatike?

I zašto misliš da sam mlađi? Zato što se ti već 15 godina baviš muzikom. :) :)

E hrco, hrco....
Totalno si zabrijo.
bucko

PostPostao/la longee » Sri sij 25, 2006 7:56 pm

...
Zadnja izmjena: longee; Sri vel 22, 2006 10:42 am; ukupno mijenjano 1 put/a.
longee

PostPostao/la hrco » Sri sij 25, 2006 10:28 pm

Longee, bavis se glazbom 20+ godina i toliko cimbenika ti je potrebno da skuzis neki akord, nevjerovatno.
Pravis toliku filozofiju od tako jednostavnih stvari. 20+ godina i jos nisi shvatio da se sluh moze razviti. Ako ti se sluh do sada nije razvio i ako fulas ton za 1,2,+- nakon 20 godina ,tada stvarno sorry. Jos nisam cuo za ovakav slucaj. To mi je isto kao da me neko pita koliko je 2+2 a ja mu kazem ,pa mozda 3,mozda 5 a mozda i 4.
Kako mozes po visini da odredjujes ton? Koliko znam po visini se odredjuje oktava u kojoj je taj odredjeni ton odsviran. Ne radi se tu bukvalno o bojama ,kistovima.... znam da to znas , radi se o razlicitosti zvuka tonova koje u ovom slucaju zamjenjuje rijec boja. Lako je odrediti visinu tona , ako zvuci dublje sigurno je na prvoj oktavi. Na osnovu toga znas na kojem pragu odsvirati neki solo, ne znaci da je pogresno ako skines pjesmu u nekoj drugoj oktavi ili solo na nekom drugom pragu gitare , to moze zvuciti samo vise ili nize od orginala.
A tu tvoju cinjenicu da ton skidas na osnovu njegove visine, prodaj nekom drugom. Sve dok budes tako razmisljao neces razviti sluh . Moras obratiti paznju na osnovnu boju tona , njegov jedinstveni zvuk , a ne na boju tj zvuk instrumenta , kao sto rekoh nije bitno , gitara ,klavir ....meni je C uvjek C , D uvjek D.... ne ovisno o instrumentu,oktavi tj .njegovoj visini.
Kako uopce nastimavas gitaru? Mozda isto po nekoj visini.
Ovo je lijepa tema da bi se pretvorila u neko prepucavanje, musko ,zensko, pravopis. Ovdje smo da dokazemo sto je apsolutni sluh .
Za vas je to sigurno kad neko odsvira ton i apsolutni sluhist ga tocno odredi.
Tocno , mada taj apsolutni sluhist cim zapjeva falsira , te mu neko sastrane nabaci , daj prestani nemas sluha. Ili obratno covjek lijepo pjeva ,u savrsenoj je intonaciji al nema pojma o kojem se radi tonu tj. akordu.
Naucite se pjevati , sve stvari ce vam biti lakse skinuti i sigurno da ce vam se razviti sluh i tocnost u odredjivanju tonova tj. akorda.
I molim bez nerviranja.
hrco

PostPostao/la longee » Čet sij 26, 2006 12:29 am

...
Zadnja izmjena: longee; Sri vel 22, 2006 10:42 am; ukupno mijenjano 1 put/a.
longee

PostPostao/la hrco » Čet sij 26, 2006 3:25 am

Ja tuner davno ne koristim, smijali bi mi se u bendu da nosim tuner sa sobom , jednostavno cujem kad gitara nije nastimana . Bye!!!
hrco

PostPostao/la longee » Čet sij 26, 2006 1:31 pm

...
Zadnja izmjena: longee; Sri vel 22, 2006 10:32 am; ukupno mijenjano 1 put/a.
longee

PostPostao/la Rocky » Čet sij 26, 2006 9:14 pm

htio sam samo saznati nesto vise o apsolutnom sluhu,ali sam ocito zapoceo rat na ovom forumu. :shock:
Rocky

PostPostao/la longee » Čet sij 26, 2006 9:42 pm

...
Zadnja izmjena: longee; Sri vel 22, 2006 10:31 am; ukupno mijenjano 1 put/a.
longee

PostPostao/la Rocky » Čet sij 26, 2006 10:13 pm

longee napisao:Ispričavam se Rocky, ja sam rekao ono što smatram da je uvažena i dokazana činjenica, a kriv sam što sam se navukao u glupo prepucavanje o bojama i sl...

Pozdrav

nema beda.bila je zanimljiva rasprava.nesto sam i naucio.nisam mjerodavan da presudim ko je bio u pravu,ali nije ni bitno.hvala svima
Rocky

Re: apsolutni sluh

PostPostao/la hrco » Sub sij 28, 2006 12:06 am

Sorry Rocky, tema je ok , zalosno je sto je ovako sve ispalo.
Samo za tvoju informaciju :
Pjevanje ima veze sa sluhom tj. sa apsolutnim sluhom. Ako cujes sigurno mozes razviti sluh. Takodje ne znaci da ako imas sluha da tada mozes lijepo i pjevati. Za pjevanje postoji tehnika ,no da treniras pjevanje moras imati sluh , ali to ne znaci da pogadjas tonove vec da budes u intonaciji tj.harmonij i da kuzis kad grijesis.
Neznam kolko imas sluha te sam ti pokusao docarati tonove usporedjujuci ih sa bojama ,sto je najjednostavnije za pocetnike. Normalno da je svaki ton na drugoj frekvenciji al' iskreno tablicu frekvencija neznam napamet i jos uvjek smatram da imam odlican sluh. Evo necu vise koristiti rijec "boja"te cu upotrebljavati rijec "ton" .
Kao sto si procitao u prethodnim postovima , razliciti digitalni tuneri pokazuju frekvencije , npr.A3=440hz.
U ovom slucaju ton je A , broj 3 je treca oktava a 440hz je visina frekvencije u 3. oktavi.
U drugoj oktavi frekvencija je 220 hz ,u prvoj je110hz ili u petoj 1760hz,no poanta je da je to uvjek ton A i da njega prepoznas neovisno na frekvenciju tj oktavu ,jer oktavu je lakse prepoznati vec sam ton.
Znaci ton A moze biti odsviran na klaviru u 3. oktavi 440hz, na gitari u 4. 880hz,i na violini u 2. 220hz sto znaci da je na razlicitim visinama al on je jos uvjek ton A po svojem specificnom tonu ,da ne kazem boji.
Neznam koliko ovo kuzis ali u svakom slucaju teze je shvatiti od predhodnog objasnjenja. Dobro ti je pronaci neku tablicu koja ti pokazuje oktave , frekvencije i tonove. Iskreno to sam davno vidio i nikad nisam pamtio te frekvencije no ton uvjek mogu prepoznati po njegovoj specificnosti a oktavu moze odrediti i moj necak sa 8 godina, normalno da znam tablicu mogao bih reci i na kojoj je frekvenciji, mislim da to nije potrebno.
Pozdrav!!!
hrco

Re: apsolutni sluh

PostPostao/la MK2006 » Ned ožu 26, 2006 1:33 pm

Rocky napisao:Ne znam dal ovo ima veze s pjevanjem, ali nisam znao gdje da započnem s ovom temom. Jel ima tko od vas apsolutni sluh? Da li se s tim rodiš ili se to može naučiti i kako?

Među onima koji su izučavali problem apsolutnog sluha prevladava mišljenje da se čovjek s njim rađa. Postoji mnogo vrsta apsolutnog sluha, a dosta o ovoj problematici možeš pročitati u knjizi "Psihološke osnove intonacije i ritma" Pavela Rojka.
MK2006

Hrco je u pravu!

PostPostao/la Iva » Pet lip 16, 2006 12:16 pm

Ja sam apsolutni sluhist al s tim nisam rodjena,prema tome ,pametni ste, dalje zaključite sami!
Čovijek je rođen s brojnim talentima al razvije samo neke.Isto je s pjevanjem i sluhom.Žalosno je što svatko hara po glazbenoj sceni.Osobno priznam samo one odrazovane!!!!!
To što imate lijep glas nije dovoljno.To je kao da posjedujete vrijedno drvo npr. ebanovine,no ono nema nikakvu funkciju dok se na obradi.

Isto je s glasom i obrazovanjem!!!!!
Posjetite moj forum 'Lijep glas je najveći kapital koji čovijek može posjedovati!'
Glazba je radost života!!!!
Iva

PostPostao/la hrco » Ned lip 25, 2006 5:10 am

Svaka cast Iva, to je bilo kratko i jasno.
Hvala ti Boze sto ima ljudi kao sto je Iva!!!!!
hrco

Veeeeeeliki pozdrav iz sunčanog Livna!!!!!!!!!!!

PostPostao/la Iva » Pon lip 26, 2006 3:16 pm

:) :pivica:
Glazba je radost života!!!!
Iva

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Mikrofoni,Pjevanje