DUGMETARE

Hohner, Dallape, Guerrini, Scandalli, dugmetare, srbijanke, kabinke....Za sve ljubitelje harmonika

Moderator: dida

DUGMETARE

PostPostao/la janjevac » Pon ruj 05, 2005 1:14 pm

Zanime me koliko gumbiju ima harmonika dugmetara? sta ce svi ti gumbi tamo????
janjevac

Re: DUGMETARE

PostPostao/la dida » Pon ruj 05, 2005 3:33 pm

janjevac napisao:Zanime me koliko gumbiju ima harmonika dugmetara? sta ce svi ti gumbi tamo????

I mene već godinama muči to pitanje. Krešo nemoj zajebavat ljude. Ovo je ozbiljan forum. Dobio si žuti karton. Još jedna opomena i letiš van :twisted:
dida
Site Admin

PostPostao/la bucko » Ned lis 02, 2005 4:12 am

janjevac napisao:Zanime me koliko gumbiju ima harmonika dugmetara? sta ce svi ti gumbi tamo????

Evo tebi lijepo slikica, pa broji! :D :D
Slika
bucko

PostPostao/la Honda » Ned lis 02, 2005 10:11 am

bucko napisao:

Slika

pa di si to iskopo????
ovo prvi put vidim u životu.Kak se to čudo svira??? :shock:
Honda

PostPostao/la bucko » Ned lis 02, 2005 2:46 pm

Honda napisao:
bucko napisao:

Slika

pa di si to iskopo????
ovo prvi put vidim u životu.Kak se to čudo svira??? :shock:

Nemam pojima kak se svira. :? Možda zna janjevac :)

To sam gledao na sajmu u Frankfurtu. Postoji neka mala firma koja ti originalne klavijature preinači da umjesti standardnih tipki ugrade "gumbe". A kak se u stvari zovu ta puceta, ko će znat? :D
Nemam pojima da li je to kompatibilno s našim (njihovim :) ) dugmetarama, što se tiće rasporeda (štima - po tamburaški), al na taj instrument sviraju one lijepe polkice.
Standardna klavijatura bez preinake je Technics KN 6000.
bucko

PostPostao/la Annyanka » Pon srp 24, 2006 8:54 pm

dugmetare nemaju određen broj tipaka. sve ovisi o modelu harmonike. broj tipaka se kreće od trideset pa do šezdeset otprilike. ne znam točno
Annyanka

PostPostao/la crnjak » Sri pro 13, 2006 1:30 am

bucko napisao:

Slika

hehehehhe pa nemogu vijerovati pa to jos u zivotu nisam vidio ali svaka cast na instrumentu
crnjak

PostPostao/la zvrk555 » Čet pro 09, 2010 7:23 pm

dugmetare se relativno malo sviraju kod nas, ima nekoliko vrsta štimova ( griff) dugmetare. razlikuje se C-grif ( gdje je C nota u prvom redu); B griff ( H-nota u prvom redu) ima još i F griff ali njega još nisam ni vidio, također dugmetare osim po griffu razlikuju se i po broju redova gumbi, tako su najprije bile s 3 reda kasnije s 5 a danas imamo i 6-redova. Najčešće se sviraju 5 redne dugmetare ( najviše za klasiku) a 6 redne se koriste najmasovnije na Balkanu. Za razvoj 6-redne B-griff dugmetare najviše su zaslužni srbi (Veličković i Krnjevac). standardna dugmetara od 120 ili 140 basova ima u desnoj strani 43 tona dok istovjetna klavirka ima 41 ton. Ima još dosta razlika pa ako ima neko ko svira dugo dugmetaru nek pojasni detaljnije, ja sam nedavno počeo i to su stvari koje sam zasad uočio kod ovih harmonika
vjera u Boga i seljačka sloga :-)
zvrk555

PostPostao/la sqartist » Čet pro 09, 2010 11:26 pm

ako netko treba knjigu za učenje šestredne dugmetare: Zvučna škola za harmoniku 1 i 2 - Mije Todorovića Krnjevca(al bez zvučnih primjera), zatim knjige Albina Fakina 1 i 2 - za klavirku, knjige Učimo svirati harmoniku 1 i 2, pjesmaricu Ljubiše Pavkovića "Odabrana narodna kola za harmoniku" i ostale note i pjesmarice nek se javi privatno... :D
sqartist

PostPostao/la bpodnar » Čet pro 09, 2010 11:47 pm

Imam ja Albin Fakina 3 i 4 ako je potrebno nekome.
bpodnar

PostPostao/la akaurin8 » Pet pro 10, 2010 9:58 pm

I ja sam prije nekoliko dana kupio dugmetaru. Šestoredna dallapa s duplom kabinom. Vidim da imate literature pa me zanima dali netko podučava sviranje dugmetare.
akaurin8

PostPostao/la sqartist » Pet pro 10, 2010 11:09 pm

meni uz svu silnu literaturu fali dugmetara pa da se podučim. U Krnjevčevoj knjizi je objašnjen njegov prstored, koji se razlikuje od "školskog" - ljestvice kroz 3 reda (barem sam ja tako čuo i probao), dok krnjevčev ide kroz 4 reda....
sqartist

PostPostao/la bpodnar » Pet pro 10, 2010 11:15 pm

Neki dan prilikom isprobavanja harmonike probao sam i jednu dugmetaru. Šta reći, blejao sam u nju ko tele u šarena vrata, nikako da shvatim kako to ide. Vjerujem da nije komplicirano, ali draža mi klavirka!
bpodnar

PostPostao/la zvrk555 » Sub pro 11, 2010 2:13 pm

sqartist napisao:meni uz svu silnu literaturu fali dugmetara pa da se podučim. U Krnjevčevoj knjizi je objašnjen njegov prstored, koji se razlikuje od "školskog" - ljestvice kroz 3 reda (barem sam ja tako čuo i probao), dok krnjevčev ide kroz 4 reda....

krnjevčev prstored je najrašireniji kod dugmetaraca na ovim prostroima, Krnjevac ga je osmislio baš za šumadiju i ostalu narodnu muziku naroda ex-YU. Po toj školi su se dalje razvijale generacije dugmetaraca ( Mića Ivanović, Branimir Đokić, Miša Mijatović, Miroljub Aranđelović- Kemiš...) Bitno je za istaknuti da se krnjevčev prstored u punom opsegu može primijeniti samo na 6-rednoj dugmetari!
zvrk555

PostPostao/la zvrk555 » Sub pro 11, 2010 2:21 pm

bpodnar napisao:Neki dan prilikom isprobavanja harmonike probao sam i jednu dugmetaru. Šta reći, blejao sam u nju ko tele u šarena vrata, nikako da shvatim kako to ide. Vjerujem da nije komplicirano, ali draža mi klavirka!

Nije komplicirano, ali teža je za učenje od klavirke. Kad jednom čovjek nauči onda se klavirka pokraj nje može slikati. Ako nekog zanima primjer ukucajte na youtube-u u tražilicu prvo "kemiš na svadbi uživo" a potom "Navračić- ševa" pa ćete vidjeti o čemu pričam. Da kemišu neko i zaveže ruke Navračić ga na klavirki nemože dostići. A svi znamo kakva klasa harmonikaša je Navračić. Naravno ima i klavirka svojih draži :)
zvrk555

Sljedeće

Vrati se na: Harmonike