Kako banke stvaraju nepostojeći novac?

Ovdje možete pričati o političkim temama i pljuvati po HDZ-u do mile volje:)
Slobodno predložite vaš plan izlaska Hrvatske iz krize.

Moderator: dida

Kako banke stvaraju nepostojeći novac?

PostPostao/la dida » Čet lip 23, 2011 12:51 am

Kreditna multiplikacija – kako banke stvaraju nepostojeći novac i istovremeno izvlače stvarne devize iz naše zemlje

Lipanj 22, 2011 autor: Ivan Pernar

Multiplikacija kredita i depozita krajnje je kriminalna shema kroz koju banke stvaraju novac iz ničega. Zahvaljujući virtualnom novcu stvaraju realne dugove i ekstra profit.

Da bi ste razumjeli shemu potrebno je navesti konkretan primjer. Ako je inicijalni priljev (povećanje depozita, uzet kredit ili sredstva pribavljena emisijom vrijednosnih papira) 1.000 kuna, obvezna pričuva kod središnje banke 13%, iskustvena rezerva likvidnosti 1% (r2 = 0,01), te ako se od odobrenih kredita prosječno 60% (h = 0,60) vraća u depozitni sustav banke, a 40% je odljev u gotovinu i van sustava banke, tada će se proces multiplikacije kredita i depozita odvijati na način kao što je prikazano u tablici

Kao što vidite banka je u samo četri koraka od vaših 1000 kn depozita plasirala 1657 kn kredita (duga) i stvorila novih 926 kn depozita (ukupno 1926 kn). Impresivno, zar ne?

Budući da su kamate na kredite 2-3 puta veće od kamata na depozite (štednju), jasno je da se u ovoj shemi dug nerealno povećava, odnosno multiplicira nepostojećim novcem, te da banka stvara ekstra profit.

Budući da su vlasnici banka stranci, jasno je da banke ostvarenu dobit izvlače van iz zemlje. Bitno je za napomenuti da je za razliku od duga koji je stvoren nepostojećim novcem, dobit koju banka ostvari u ovoj shemi stvarna i da se izvlači se iz zemlje (kune se mijenjaju u eure i šalju van).

Zapazite još jednu stvar, 60% plasiranih kredita zapravo nikad ne izlazi iz banke, nego samo mijenja broj računa unutar nje, to omogućava banci da plasira novac koji u stvarnosti ne postoji. 658.81 kn je u stvarnosti izašlo iz banke (fizički), a 269.74 se nalazi depozitirano kod HNB-a, što znači da je gotovog i raspoloživog novca u banci samo 71.45 kn.

Drugim riječima, u bankama se ne nalazi više od 8% od ukupnih depozita. Ako bi inspekcija došla u banku i pitala gdje je novac, odgovor bi glasio – dio je plasiran u kredite, a dio se nalazi kod HNB-a.

To znači da bi tzv. ‘bank run‘ mogao omogućiti nama da srušimo banke u doslovnom smislu te riječi, odnosno kad vi većina odlučila povuči svoje depozite, banka bi postala nelikvidna i de facto bi propala jer ne bi imala sa čime isplatiti komitente. U isplati joj može pomoći samo HNB, ali kao što i pretpostavljate, samo do iznosa koliko iznosi obvezna pričuva.

Ukoliko se dogodi ‘bank run’, banka može završiti samo na dva načina – ili bankrotom ili preuzimanjem od strane neke druge banke (ili države).

Evidentno je da je nužno napraviti promjenu u monetarnom sustavu, odnosno podići razinu obvezene rezerve kako bi se bankama onemogućila kreditna multiplikacija. Tako bi se onemogućilo gomilanje duga i inflacija (rast cijena) nepostojećim novcem, te ostvarivanje profita (izvlačenje dobiti iz zemlje) bankama bez istovremenog ulaganja kapitala.

Država putem nekreditne emisije stvarnog novca (sa ciljem pokrivanja proračunskog deficita), a ne banke (uz pomoć nepostojećeg novca putem multiplikacije kredita i depozita), mora imati ulogu puštanja novog novca opticaj. Jasno je da u tom slučaju ne bi došlo do hiperinflacije jer bi država otpuštala relativno malu novčanu masu (godišnji deficit proračuna je samo 4,6 %), a banke je ne bi mogle multiplicirati. Istodobno država i njeni građani se ne bi nalazili u dužničkom ropstvu, a banke bi umjesto profitera na tuđoj muci, trudu i radu postale servis ekonomije.

Zapamtite, vi i država nalazite se na istoj strani, a banke i politička elita na drugoj. Nažalost naša politička elita trenutno je u službi banaka, te uništava narod i državu kako bi sebi prigrabila korist. Ukoliko glasate za stranke koje ne žele prekinuti ovu kriminalnu šemu, ona će se nastaviti. Prenošenjem istine vi možete učiniti da i drugi oko vas saznaju na koji nas način banke pljačkaju i izrabljuju.

Tablica je ovdje: http://zelenapolitika.wordpress.com/201 ... se-zemlje/
dida
Site Admin

PostPostao/la fire-wire » Čet lip 23, 2011 8:07 am

Banke to rade svugdje u svijetu, vrte lovu koju su dobili od građana koji im vjeruju i ponovo je davaju drugima kojima je to jedini izbor za kupnju nečega! To je legalno zelenaštvo i to je tako!
Jasno je da kad digneš kredit i kad zbrojiš kamate i glavnicu da si vratio duplo i više, ali ko te prisiljava da digneš kredit!?! Ili digneš kredit pa si dužan banci ili ne digneš kredit pa se snalaziš drukčije....

Taj Pernar nije otkrio Ameriku, jasno je da je to iskomleksirani degenerik sa jako malim spolnim organom koji u nedostaku osobne pozornosti na sve načine želi medijsku i koristi sve prigode da to i napravi.....a vjerojatno je dobio i koju kunu da prestane s pojavljivanjem u prosvjedima te je to i učinio,....znači ideali i ideologija, ne postoje, to nije bunt za bolje sutra nego se i on želi unovčiti,....dobro to je ok, svak ima pravo na to ali mi smo u Hrvatskoj takvih dobrotvora imali na stotine do sada........
fire-wire

PostPostao/la dida » Čet lip 23, 2011 8:39 am

fire-wire napisao:Banke to rade svugdje u svijetu, vrte lovu koju su dobili od građana koji im vjeruju i ponovo je davaju drugima kojima je to jedini izbor za kupnju nečega! To je legalno zelenaštvo i to je tako!
Jasno je da kad digneš kredit i kad zbrojiš kamate i glavnicu da si vratio duplo i više, ali ko te prisiljava da digneš kredit!?! Ili digneš kredit pa si dužan banci ili ne digneš kredit pa se snalaziš drukčije....

Taj Pernar nije otkrio Ameriku, jasno je da je to iskomleksirani degenerik sa jako malim spolnim organom koji u nedostaku osobne pozornosti na sve načine želi medijsku i koristi sve prigode da to i napravi.....a vjerojatno je dobio i koju kunu da prestane s pojavljivanjem u prosvjedima te je to i učinio,....znači ideali i ideologija, ne postoje, to nije bunt za bolje sutra nego se i on želi unovčiti,....dobro to je ok, svak ima pravo na to ali mi smo u Hrvatskoj takvih dobrotvora imali na stotine do sada........

Čovjek koji pokušava nešto promijeniti i ukazuje na stvarne probleme u društvu i kako ih riješiti je iskompleksiran? Izgleda da si ovdje jedino tiiskompleksirani degenerik. Da pratiš medije znao bi da prosvjeduje svake nedjelje u 12 sati ispred HNB-a i da je osnovao stranku Savezza promjene.
Nitko te ne prisiljava diči kredit. najbolje da svi zivimo sa starcima u kuci do smrti. I kad se ozenis i imas dijete lijepo svi sa mamom i tatom u nekih 50 kvadrata i svi sretni i zadovoljni. Ili placas podstanarstvo 300-400 eura mjesecno i cekas da ti kazda kaze kako mujedosla tetka iz Njemacke pa eto sad moras van iz stana i tako svako malo iz jednog u drugi stan.
dida
Site Admin

PostPostao/la eliopisak » Čet lip 23, 2011 9:21 am

1% bankara koji pretaču iz šupljeg u prazno upravlja sa 99% posto ljudi koji stvarno rade i zarađuju. Stvarno smo kreteni. Treba im više pokazati zube. Zakone treba mijenjati. Banke moraju biti na usluzi građanima ili nek odjebu odavde.
eliopisak

PostPostao/la fire-wire » Čet lip 23, 2011 9:26 am

dida napisao:
fire-wire napisao:Banke to rade svugdje u svijetu, vrte lovu koju su dobili od građana koji im vjeruju i ponovo je davaju drugima kojima je to jedini izbor za kupnju nečega! To je legalno zelenaštvo i to je tako!

Čovjek koji pokušava nešto promijeniti i ukazuje na stvarne probleme u društvu i kako ih riješiti je iskompleksiran? Izgleda da si ovdje jedino tiiskompleksirani degenerik. Da pratiš medije znao bi da prosvjeduje svake nedjelje u 12 sati ispred HNB-a i da je osnovao stranku Savezza promjene.
Nitko te ne prisiljava diči kredit. najbolje da svi zivimo sa starcima u kuci do smrti. I kad se ozenis i imas dijete lijepo svi sa mamom i tatom u nekih 50 kvadrata i svi sretni i zadovoljni. Ili placas podstanarstvo 300-400 eura mjesecno i cekas da ti kazda kaze kako mujedosla tetka iz Njemacke pa eto sad moras van iz stana i tako svako malo iz jednog u drugi stan.

Prvo, ne vrijeđam tebe nego prodavače magle, zašto si se ti prepoznao i osjetio prozvan da vrijeđaš mene?!

Drugo, od nekoga možeš uzeti lovu na rate samo po njegovim uvjetima a ne po vlastitim,...ja mrzim banke jer im uvijek na posuđeni iznos moram vratiti više ali one daju lovu po vlastitim uvjetima, ko te tjera da uzmeš??

Treće, taj lik je napravio stranku da uđe u sabor i uživa u saborskim povlasticama, to je sve što on radi, a to je borba za vlastit interes, to je u redu,...svak se bori za sebe...ali ipak nema taj medicinski brat baš ekonomskog znanja da objasni poslovanje banke, taj njegov tekst je prepisan od nekud i to ne baš u potpunosti!
fire-wire

PostPostao/la dida » Čet lip 23, 2011 9:35 am

fire-wire napisao:
dida napisao:

Prvo, ne vrijeđam tebe nego prodavače magle, zašto si se ti prepoznao i osjetio prozvan da vrijeđaš mene?!

Drugo, od nekoga možeš uzeti lovu na rate samo po njegovim uvjetima a ne po vlastitim,...ja mrzim banke jer im uvijek na posuđeni iznos moram vratiti više ali one daju lovu po vlastitim uvjetima, ko te tjera da uzmeš??

Treće, taj lik je napravio stranku da uđe u sabor i uživa u saborskim povlasticama, to je sve što on radi, a to je borba za vlastit interes, to je u redu,...svak se bori za sebe...ali ipak nema taj medicinski brat baš ekonomskog znanja da objasni poslovanje banke, taj njegov tekst je prepisan od nekud i to ne baš u potpunosti!

Ti si napao njega,a ja ga znam i bit ću u toj stranci. osnovao je stranku jer se mirnim prosvjedima ništa ne može riješiti, a nasilje nije riješenje. Samo se političkim angažmanom mogu napraviti neke promjene.
Ivan zna više o ekonomiji nego 99% naših ekonomista: http://www.youtube.com/watch?v=JMZsYfyPwzo
Radi naše vlade mi ne možemo dizati kredite u kunama u Hrvatskim bankama po nižim kamatama. Kad su se banke sanirale našim novcem mi nismo dobili dionice tih banaka pošto bi bilo realno da smo onda i mi vlasnici. Vani su se isto banke sanirale novcem poreznih obveznika zbog recesije koju su izazvale same banke. Banke nikad ne saniraju građane. Pred zakonom moramo svi biti jednaki, a banke su iznad zakona. Takvu situaciju možemo samo mi ljudi promijeniti na način da im pokažemo zube i da se više nedamo iskorištavati. Oni su u manjini.
dida
Site Admin

PostPostao/la Anton » Čet lip 23, 2011 11:46 am

Ode Dida u političare...zato si ti protiv EU :lol:
Anton

PostPostao/la dida » Čet lip 23, 2011 12:27 pm

Anton napisao:Ode Dida u političare...zato si ti protiv EU :lol:

Ulaskom u EU gubimo suverenitet i sve odluke i zakoni se donose u Bruxellesu, a donese ih ljudi koje mi nismo birali i kojima se jebe za naš interes. Dakle Hrvatska više ne postoji. Imamo zastavu, himnu i naziv zemlje, ali ne odlučujemo o ničemu. Eu će nam određivati što ćemo proizvoditi i u kojoj količini. ukida se nulta stopa PDV-a na kruh i mlijeko tako da nam hrana poskupljuje,a s njom i sve ostale režije. 600 miliona eura svake godine plačamo članarinu za EU, a to je samo kap u moru. Hrvati su stvarno budale ako pristanu an ulazak u EU. Nadam se da ćemo bar jednom u povijesti biti zabilježeni kao narod koji je donio ispravnu odluku i da ćemo reći NE ulasku u EU.
dida
Site Admin

PostPostao/la Anton » Čet lip 23, 2011 1:23 pm

Meni već 20 godina u ovoj zemlji donose odluke ljudi koje nisam birao i kojima se jebe za mene :cry:
Anton

PostPostao/la dida » Čet lip 23, 2011 1:29 pm

Anton napisao:Meni već 20 godina u ovoj zemlji donose odluke ljudi koje nisam birao i kojima se jebe za mene :cry:

Neizlazak na izbore je isto biranje vladajuće strukture. U Hrvatskoj još uvijek možeš birati za kogaćeš glasati. Ulaskom u EU više ne možeš.
dida
Site Admin

PostPostao/la fire-wire » Čet lip 23, 2011 2:10 pm

Taman da izađe cijela Hrvatska, izbori za EU će biti namješteni kao i sve drugo! Banke će nas i dalje guziti i vlada će i dalje povećavati poreze,....možemo biti sretni jer imamo najveći PDV na svijetu, bar u nečemu da budemo najbolji!

....u saboru sjede uglavnom likovi koji imaju kupljene diplome i brinu za osobni interes, ali na žalost ta vlast je pobijedila na izborima jer birao ju je narod...i tako će biti i ubuduće jer će u ovoj zemlji 10.000 ljudi prosvjedovati protiv gay parade a njih 200-300 protiv vlade....taj Pernar (nemam ništa protiv njega -briga me!) nije vizionar, on samo govori napamet naučeno neko poglavlje iz knjige o monetarnoj ekonomiji sa ekonomskog faksa, koje svi studenti koji nisu kupili taj ispit znaju bolje od njega,.. i to s tim poglavljem ne barata baš dobro jer ga čak i voditelj može izbaciti iz takta, on u saboru je kao da se moja baba bori sa Kličkom u boksu....evo link ispod u kojem se vidi da je to u stvari samo dječarac željan pažnje kojem je dosadno!

http://www.youtube.com/watch?v=wKiZN03d ... re=related

Dok se ne dogodi prava revolucija poput onih diljem svijeta kad narod kaže: "SAD JE DOSTA!" do tada se ništa neće dogoditi, a oće li to ikada biti pitanje je....

I zašto ovo nije samo forum o glazbi i glazbalima, čemu politika....????
fire-wire

PostPostao/la Anton » Čet lip 23, 2011 2:13 pm

dida napisao:
Anton napisao:Meni već 20 godina u ovoj zemlji donose odluke ljudi koje nisam birao i kojima se jebe za mene :cry:

Neizlazak na izbore je isto biranje vladajuće strukture. U Hrvatskoj još uvijek možeš birati za kogaćeš glasati. Ulaskom u EU više ne možeš.
U pravu si,treba izaći na izbore,ali o čemu pričaš,pa neće nam Francuzi birati zastupnike u saboru :roll: Vjerujem da članstvo u EU ima i loših strana,ali meni je 20 godina ovakve lopovske države dosta i nadam se ipak nekakvim pozitivnim promjenama...mi ovakvi kakvi jesmo nismo u stanju ništa sami promijeniti :!:
Anton

PostPostao/la dida » Čet lip 23, 2011 2:27 pm

Anton napisao:
dida napisao:

U pravu si,treba izaći na izbore,ali o čemu pričaš,pa neće nam Francuzi birati zastupnike u saboru :roll: Vjerujem da članstvo u EU ima i loših strana,ali meni je 20 godina ovakve lopovske države dosta i nadam se ipak nekakvim pozitivnim promjenama...mi ovakvi kakvi jesmo nismo u stanju ništa sami promijeniti :!:
Možeš ti birati zastupnike u Saboru,ali oni ne odlučuju ništa nego odlučuju zastupnici u Bruxellesu. NAši ne donose zakone nego ovi iz Bruxellesa.
dida
Site Admin

PostPostao/la Anton » Čet lip 23, 2011 3:24 pm

Možda i bolje da naši ne donose zakone :lol: Ma slušaj,možda će nam stvarno biti gore u EU ali vrijedi pokušati,ovako stvarno nije dobro!
Anton

PostPostao/la dida » Čet lip 23, 2011 3:53 pm

Anton napisao:Možda i bolje da naši ne donose zakone :lol: Ma slušaj,možda će nam stvarno biti gore u EU ali vrijedi pokušati,ovako stvarno nije dobro!
Ovako imaš izbora nešto promijeniti. Jendom kad uđeš u EU nema van ako si nezadovoljan.
dida
Site Admin

Sljedeće

Vrati se na: Politika, gospodarstvo